Monografia pt. „Tolerancja jako wartość w kulturze współczesnej”

Szanowni Państwo,

z przyjemnością przedstawiamy materiał stanowiący rezultat pracy kadry naukowo-dydaktycznej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu oraz zaprzyjaźnionych z naszym środowiskiem akademickim osób – monografię pt. „Tolerancja jako wartość w kulturze współczesnej” pod redakcją prof. zw. dr hab. Krystyny Ferenz i dra Wojciecha Ratajka. Jest to kolejna książka, która ukazuje się w cyklu wydawniczym „Biblioteka WSHE: Badania – Praktyka – Analizy”.

Cieszymy się i pragniemy dodatkowo podkreślić, że do pracy nad publikacją włączyły się również studentki naszej uczelni, które na stronach książki zadebiutowały w roli autorek tekstów popularno-naukowych.

Książka dostępna będzie w bibliotekach na terenie miasta Brzeg.

Gratulujemy redaktorom i autorom artykułów i serdecznie zapraszamy do lektury.

Opis wydawniczy:

Idea tolerancji zrodziła się wprawdzie w XVI wieku w Europie i przez wieki nie tylko ugruntowała się jako pojęcie liberalizmu, ale stała się kategorią moralną współczesnego człowieka. Jako taka zajmuje wysokie miejsce w systemach aksjologicznych państw, narodów, a także przechodzi stopniowo w systemy osobiste członków tych społeczności.

Niniejszy zbiór tekstów daje obraz rozumienia normy tolerancja w polskim społeczeństwie pierwszych dekad XXI wieku. Obszary, na jakich dojrzewa świadomość społeczna przedstawione są w kolejności od najszerszych czyli od rozumienia naukowego i potocznego pojęcia, poprzez zjawiska o charakterze międzykulturowym, subkulturowym do przełożenia na kulturę codzienności współczesnego Polaka. To szeroka panorama spostrzeżeń dotyczących pojęcia tolerancji na różnych płaszczyznach – pedagogicznej, religijnej, medialnej i społecznej. Różnorodność ta skłania czytelnika do własnej refleksji i konfrontacji z indywidualnym rozumieniem tolerancji wobec ludzi i zjawisk otaczającego nas świata.