Od włoskiej mafii po tajniki pracy pilota wycieczek – wykład dr Eweliny Olszewskiej dla młodzieży ZSZ nr 1 w Brzegu

W tym tygodniu WSHE dwukrotnie odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Uczniowie klas kierunku „Technik organizacji turystyki” wysłuchali wykładów dr Eweliny Olszewskiej, nauczycielki akademickiej naszej uczelni, która łączy karierę naukową pedagożki resocjalizacyjnej z realizacją pasji podróżniczych w roli pilota wycieczek. Doktor Olszewska szczególną miłością obdarzyła Włochy. Jej opowieść przeniosła naszych Gości w świat włoskiej mafii, skorumpowanej władzy i przestępczości zorganizowanej. Zaproszeni uczniowie i uczennice poznali jej fascynującą genezę, odłamy mafijnych klanów  (Camorra, Cosa Nostra, Ndrangeta, Sacra Corona Unita, Stidda), a także historię zmagań policji w walce z drążącą włoskie życie polityczne i społeczne przestępczością.

W tle przedstawionych scen mafijnych potyczek, doktor Olszewska nakreśliła ewolucję roli i wyzwań stojących przed pilotami wycieczek, którzy w dzisiejszych realiach muszą spełniać najwyższe standardy zawodowe i nieustannie kształcić się, by sprostać wyzwaniom tej szybko rozwijającej się branży.

WSHE w Brzegu oferuje specjalności dla osób, które chciałyby kształcić się na studiach wyższych przygotowujących do pracy w usługach związanych z szeroko pojętą organizacją turystyki i rekreacji.

Dziękujemy młodzieży, nauczycielom za spotkanie, a Pani Dyrektor Wioletcie Frankiewicz za pomoc w jego organizacji.