|

Ucz się języków z WSH-E w Brzegu. Rozmowa z Prodziekanem WSH-E dr Wojciechem Ratajkiem

WSHE w Brzegu wychodzi właśnie z kolejną wspaniałą inicjatywą nauczania języka angielskiego. Do kogo szczególnie jest skierowana Państwa oferta nauki języków obcych?

Jest to oferta praktycznie dla wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego na dobrym poziomie. Nie trzeba być studentem naszej uczelni by uczestniczyć w organizowanych przez nas kursach. Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu prowadzi własne Centrum Języków Obcych, którego celem jest opracowanie programów kształcenia dla naszych studentów, jak również przygotowanie wysokiej jakości kursów językowych dla wszystkich zainteresowanych. Posiadamy zespół metodyków i doświadczonych lektorów, którzy dysponują doskonałym warsztatem. Jesteśmy uczelnią o profilu pedagogicznym dlatego tak ważne są dla nas kwestie jakości kształcenia i dbałości o stosowanie zarówno wysokich standardów jak i nowoczesnych metod nauki.

Obecnie istotnym trendem jest uczenie się języków zdalnie, bez wychodzenia z domu lub zza swojego biurka w pracy. Czy oferujecie Państwo takie rozwiązanie?

Zdecydowanie tak i doświadczenia nasze są w tym obszarze ogromne. Już od dawna prowadzimy zajęcia zdalne i ta forma szczególnie dobrze sprawdza się w nauczaniu języków obcych. Interaktywne narzędzia pracy pozwalają skutecznie pracować z grupa studentów, w taki sposób, że każdy jest indywidualnie aktywizowany i  zaangażowany przez całe zajęcia. To jest coś co bardzo trudno osiągnąć w sytuacji pracy w sali lekcyjnej. Nauka zdalna z pewnością ma wiele zalet. Wystarczy wymienić brak barier geograficznych, czy ogromną oszczędność czasu. Uczyć się można nawet podczas podróży i na urlopie. Nawet opuszczenie zajęć da się łatwo nadrobić, bo nauczyciele udostępniają materiały do samodzielnych ćwiczeń i zasoby edukacyjne. Obecnie edukacja językowa ma charakter immersyjny. Dla osób uczących się zajęcia z lektorem to tylko jeden z elementów programu nauki. Dzięki nowym technologiom kontakt z językiem jest łatwy i przyjemny. Zadaniem nauczyciela jest jedynie prawidłowo wprowadzać osoby uczące się w ten świat i dostarczyć podstawowe narzędzia w postaci wytłumaczenia gramatyki i otwarcia na samodzielną wypowiedź w języku obcym.

A co jeśli ktoś nieco obawia się lub po prostu nie lubi edukacji zdalnej?

Fakt posiadania własnej bazy dydaktycznej i budynku uczelni dysponującego dobrej jakości zapleczem technicznym daje nam duże możliwości. Dlatego możemy oferować różne formy zajęć, zarówno zdalne jak i w formie tradycyjnej, która ma tę zaletę, że daje możliwość rozwijania komunikacji w bezpośrednim kontakcie, co jest dla wielu uczących się niezwykle istotne. Bardzo ciekawą formą zajęć są zajęcia hybrydowe. Nauka odbywa się w formie zdalnej, jednak część uczestników, tych którzy chcą i mają takie możliwości, co pewien czas się spotyka, by w sytuacji żywej relacji móc zweryfikować uzyskany poziom kompetencji komunikacyjnych w języku obcym.

Podobno dla uczestników kursu będziecie organizować międzynarodowe egzaminy?

Uczelnia posiada akredytację Language Cert i jest centrum partnerskim kwalifikującym do egzaminów  LanguageCert Test of English (LTE) na wszystkich poziomach językowych od A1 do C2. LanguageCert International ESOL (English for Speakers of Other Languages) to uznawane w ponad 180 krajach na świecie międzynarodowe kwalifikacje językowe odpowiadające skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) ustalonej przez Radę Europy.  To wspaniała sprawa i ogromna korzyść dla uczących się u nas uczniów. Przystąpienie do egzaminu nie jest obowiązkowe, jednak wszyscy pragnący zdobyć prestiżowy międzynarodowy dyplom otrzymują specjalne przygotowanie zwiększające ich szanse na osiągnięcie możliwie wysokiego wyniku z egzaminu.

Na jakim poziomie będziecie uczyć języka?

W ofercie mamy kształcenie na wszystkich poziomach umiejętności językowych od A0 do C2. To są kursy opracowane zgodnie ze wspomnianą już skalą Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Zatem uczymy zarówno osoby całkowicie początkujące, zupełnie nieznające języka, jak i tych, którzy bez problemu się porozumiewają i dobrze znają język, jednak chcieliby zachować i rozwinąć te umiejętności, często uzyskując dodatkowe udokumentowane  potwierdzenie swoich kwalifikacji. Dziś takie kwalifikacje to są podstawowe kompetencje wymagane w nowoczesnym świecie. Nowe technologie i globalizacja sprawiają, że świat się kurczy i w każdej pracy możemy spodziewać się pracy w międzynarodowym środowisku, a język jest kluczem do komunikacji.

Jakie znaczenie ma dyplom ukończenia takiego kursu w WSHE?

Kursy są prowadzone przez Centrum Języków Obcych uczelni wyższej. To już prestiż sam w sobie. Jeśli dodamy do tego możliwość uzyskania kwalifikacji uznawanych międzynarodowo, to trudno o lepszy dyplom potwierdzający kompetencje językowe. To ważna sprawa dla wszystkich planujących swój dalszy rozwój zawodowy i kolejne kroki w dalszej karierze. Nie jest przesadą podkreślić, że otwieramy świat dla naszych absolwentów. Dodatkowo, uczelnia to specyficzne środowisko nauki, które samo w sobie daje duże możliwości i perspektywy nawiązania interesujących relacji.  

Czy adresatami kursów są tylko mieszkańcy Brzegu i okolic?

Absolutnie nie. Nauka zdalna otwiera nas na każdego zainteresowanego. W kursach zdalnych może uczestniczyć każdy z dowolnego miejsca w kraju lub z zagranicy. Oszczędza się  w ten sposób czas i pieniądze. Nie ma znaczenie również, czy uczestnik kursu posługuje się językiem polskim. Nauka odbywa się przede wszystkim w języku angielskim, na poziomie dostosowanym do umiejętności grupy. Niebagatelna sprawą jest też dostępność dla osób z różnego typu dysfunkcjami ruchowymi. My na to wszystko zwracamy uwagę, dlatego oferta jest tak elastyczna i zróżnicowana.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla uczestników kursów?

Nie ma granicy wieku dla nauki języka. Mamy doświadczenie w pracy z różnorodnymi grupami studentów. Bardzo dobrze sprawdza się praca w grupach zróżnicowanych wiekowo. Dlatego zapraszamy zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Mamy spore doświadczenie w pracy z osobami w wieku emerytalnym i podchodzimy do tego z najwyższą uwagą. Realizujemy specjalne programy dla tej grupy uczniów. Okazuje się, że nie ma lepszego ćwiczenia dla umysłu i sposobu na poprawienie kondycji intelektualnej jak poznawanie nowego języka. To jest niesamowita sprawa i jest wiele badań potwierdzających, że osoby starsze uczące się obcego języka są mniej narażone na wystąpienie i postęp choroby Alzheimera  oraz innych form demencji.

Na razie rozmawiamy o kursach języka angielskiego. A co z innymi językami?

Obecnie rozwijamy ofertę dla nauki języka angielskiego, ale już przygotowujemy program dla osób zainteresowanych językiem niemieckim. Zachęcamy do zgłaszania się wszystkich, którzy chcą uczyć się niemieckiego. Pozwoli to nam precyzyjnie ustalić jakie jest zapotrzebowanie właśnie tym językiem.

Kiedy będą odbywać się zajęcia i kiedy ruszacie?

W trakcie zapisów staramy się dostosować do oczekiwań i możliwości czasowych uczestników kursów. Dziś taka elastyczność jest bardzo ważna. Są osoby, które mogą uczyć się dopiero późnym popołudniem lub wcześnie rano. Staramy się być otwarci na takie potrzeby. Zapisy prowadzone są w trybie ciągłym, czyli ruszamy natychmiast po zebraniu się grupy.

Czy pomagacie osobom zainteresowanym określić na jaki poziom kursu powinni się zapisać?

Oczywiście. Zainteresowane osoby otrzymują link do testu ewaluacyjnego, który pozwala sprawdzić swoje umiejętności a nam przypisać kandydata do najbardziej odpowiedniej grupy.

I wreszcie, najważniejsze pytanie, jak się zapisać na Wasze kursy?

Wystarczy wejść na stronę https://wshe.edu.pl/cjo, napisać maila z prośbą o kontakt na adres cjo@edu21.pl lub po prostu zadzwonić do WSHE na numer 77 416 00 70.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy Panu oraz WSHE dobrego naboru kursantów.

Podobne wpisy