||

Konferencja pt. „Wszyscy jesteśmy euroróżnorodni” w ramach Brzeskich Dni Świadomości Autyzmu

W dniu 15 kwietnia w ramach Brzeskich Dni Świadomości Autyzmu odbyła się konferencja pt. „Wszyscy jesteśmy neuroróżnorodni”. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Zdrowie” oraz Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, zostało objęte Patronatem Burmistrzyni Brzegu – Violetty Jaskólskiej-Palus.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących wykładów. Pierwszy z nich, na temat: „Szkoła przyjazna neuroróżnorodności – projektowanie przestrzeni bez barier sensorycznych, na przykładzie szkoły bez dzwonków” wygłosiła dr Aneta Ratajek, Dziekan WSHE, która do współudziału w wystąpieniu zaprosiła Panie: mgr Annę Zembaczyńską-Sosnowską oraz mgr Aleksandrę Herkę z VIII LO w Opolu, wraz z Uczennicami tej szkoły – Hanną Białek, Hanną Jaciw oraz Elizą Bochańską. To placówka, która z sukcesem realizuje innowacyjny projekt „Szkoła bez dzwonków”, ukierunkowany na tworzenie bardziej komfortowego i przyjaznego środowiska edukacyjnego.

Model ten nie tylko sprzyja osobom w spektrum autyzmu, ograniczając niepotrzebne bodźce dźwiękowe, ale również wspiera wszystkich uczniów, tworząc atmosferę spokoju, skupienia i wzajemnego szacunku. To rozwiązanie pokazuje, że zmiany w organizacji przestrzeni i codziennego rytmu szkolnego mogą mieć realny wpływ na dobrostan całej społeczności szkolnej.

Po części wykładowej odbyły się praktyczne warsztaty dotyczące prawnych aspektów wspierania osób w spektrum autyzmu, budowania relacji w szkole, stymulacji audiowizualnej oraz twórczego myślenia z elementami pedagogiki cyrku.

Cieszymy się, że po raz kolejny nasza Uczelnia była partnerem tego ważnego dla całej brzeskiej społeczności wydarzenia.

Podobne wpisy