XXIII Inauguracja Roku Akademickiego na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

12 października w Sali Pinottiego Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Uroczystość, swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej m.in. Wojewoda Opolski Pani Monika Jurek, Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Jacek Monkiewicz, Burmistrzyni Brzegu Pani Violetta Jaksólska-Palus oraz burmistrz Grodkowa Pan Miłosz Krok. Obecni byli również przedstawiciele różnych instytucji i organizacji powiatu brzeskiego, a także przedstawiciele służb mundurowych.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrał założyciel Uczelni, Kanclerz WSHE w Brzegu Stanisław Widocki, który na wstępie podziękował wieloletniej Rektor Uczelni prof. zw. dr hab. Krystynie Ferenz za pełnioną funkcję i pogratulował wyboru nowej Pani rektor dr Aleksandrze Aszkiełowicz. Kanclerz przedstawił również dokonania Uczelni w minionym roku akademickim w tym otwarcie filii w Tychach i uzyskanie zgody na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna. Po wystąpieniu Kanclerza odbyło się uroczyste przekazanie insygniów rektorskich, po którym głos zabrała Rektor dr Aleksandra Aszkiełowicz. Jak co roku wręczono również nagrody Orła WSHE. Kapituła nagrody zdecydowała o przyznaniu ich Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu Pani Wioletcie Frankiewicz oraz studentce WSHE Pani Ilonie Pietraszko. Specjalnego Orła za całość pracy dla WSHE w Brzegu odebrała prof. zw. dr hab. Krystyna Ferenz. Decyzją Senatu WSHE w Brzegu w tym roku po raz pierwszy przyznana została nagroda dla autora najlepszej pracy dyplomowej napisanej w minionym roku akademickim. W tym roku komisja konkursowa zdecydowała się nagrodzić dwie prace Pani mgr Joanny Brudnickiej oraz Pani mgr Katarzyny Mojzyk. Następnie uroczystej immatrykulacji studentów I roku dokonała Rektor, Jej Magnificencja dr Aleksandra Aszkiełowicz oraz Dziekan dr Aneta Ratajek.

Niezwykle ciekawe wykłady inauguracyjne wygłosili gen. bryg. dr inż. Piotr Waniek „Współczesny patriotyzm Polaków – patriota czasu pokoju” oraz prof. dr hab. Magdalena Szpunar „W poszukiwaniu szczęścia”.

Następnie chór Cantante Domino, który uświetnił całą uroczystość, zaśpiewał radosne Gaudeamus Igitur.

Uroczystą inaugurację roku akademickiego 2024/2025 tradycyjnie już zakończył wspaniały występ koncert kwartetu smyczkowego Opole Quartet.